2016. február 1., hétfő

Svédország - Tudtad-e?

Svédországba, egész pontosan az Uppsala városában működő XIII. Erik Svéd Királyi Mágusképző Szakiskolába utazott a Bagolykő Mágustanoda diákjainak és tanárainak számottevő hányada, így ez alkalomból jöjjön néhány érdekesség az országról. Vikingek, hideg, szauna, Volvo, Ericson és IKEA. Ezek bizonyára mind eszünkbe jutottak már, de lássuk, mi is van még.



1. Svédország államformája az alkotmányos monarchia, hivatalos neve a Konungariket Sverige, azaz Svéd Királyság. Első ismert uralkodócsaládja a VI. Győztes Erik által alapított Yngling- vagy Munsö-ház (970-1061), uralkodói sora azonban a mítoszok idejéig nyúlik vissza. 

2. Svédország jelenlegi uralkodója pedig 1973. szeptember 15-e óta XVI. Károly Gusztáv király, aki az 1818 óta hatalmon lévő Bernadotte-ház tagja. Nagyapját, IV Gusztáv Adolf királyt követte a trónon és nem koronázták meg. Felesége Silvia Renate Sommerlath, egy német tolmács, akivel a müncheni olimpián ismerkedett meg. Három gyerekük van, Viktória hercegnő, Károly Fülöp herceg és Madeleine hercegnő, akik közül Viktória koronahercegnő a trónörökös.

3. Svédország hivatalos nyelve a svéd, további az ország egyes régióiban beszélt nyelvek még a lapp és a finn, de szinte mindenki beszél angolul, így kicsi az esélye, hogy gondot okozzon a svéd nyelvtudás hiánya, ha az országban szeretnénk tartózkodni egy ideig. Az ország hivatalos nyelve egyébként egészen 2009-ig nem volt meghatározva semmilyen írott formában.

4. Ha svédek, akkor vikingek és varégok, de számos germán népcsoport is ide vezeti vissza gyökereit (illetve a norvégokhoz meg a dánokhoz, ne hagyjuk ki őket sem). 

5. A 9. és 10. században a svéd vikingek egy csoportja nagy utazásra indult, majd Kelet-Európa egyik távoli csücskében telepedett le megalapítva az Orosz Királyságot. Néhány ritka kivételtől eltekintve szinte az összes orosz cár viking felmenőkkel is büszkélkedhetett.

6. Az Európai Unió országai közül Franciaország és Spanyolország után Svédország területe a legnagyobb, lakossága viszont kevesebb mint Magyarországé. 

7. Svédország legnagyobb és legnépesebb városai Stockholm, Göteborg, Malmö és Uppsala, ezek a városok azonban európai viszonylatban kicsinek számítanak. A főváros, Stockholm érdekessége, hogy a város Malar-tó és a Balti-tenger közötti 14 szigetre épült

8. Európában Svédországban a legmagasabb a várható élettartam, 2006-ban ez 80,51 év volt.

9. A Nobel-díj alapítója egy svéd kémikus és felfedező volt, Alfred Bernhard Nobel, a díjakat pedig 1901 óta minden évben a Svéd Királyi Tudományos Akadémia ítéli oda a kémia, fizika, orvostudomány és irodalom legjobbjainak. A Nobel béke-díj odaítélése Nobel végakarata szerint a norvég parlament kiváltsága. Továbbá 1968 óta a Svéd Bank (Sveriges Riksbanks) kezdeményezése nyomán a közgazdasági emlékdíjjal egészült ki a díjak listája.

10. Svédországban létesítették Európa első nemzeti parkját 1908-ban. Ma 28 nemzeti parkja van az országnak, valamint egy nagy kiterjedésű sárkányrezervátuma.

11. Svédországban őshonos többek között a rénszarvas, a jávorszarvas, a rozsomák, a havasi nyúl, a borjúfóka, a hermelin és a svéd sróforrú sárkány. 

12. A svéd nemzeti hangszer a nyckelharpa, ami egy hegedűhöz némileg hasonlító vonós hangszer és neve szó szerint kulcsos hárfát jelent. 



13. A svédek nemzeti eledele a köttbullar, a svéd húsgolyó.

14. A svédek hagyományos ételei közé tartozik még a Jansson, egy hering-specialitás és a Lussekatter (Luca cicák), ami egy Luca-napkor készített sütemény.



15. Ha már ünnepek, a svédek szeretnek ünnepelni. A számunkra is megszokott ünnepek mellett mellett megünneplik a király, a királyné és a koronahercegnő születés- és névnapja is. Ez a hat alkalom annyira fontos, hogy munkaszüneti nap is egyben. 

16. A svéd zászló napja a svéd nemzeti ünnep. Június 6-án kerül megünneplésre minden évben, ugyanis 1523-ban ezen a napon lépett trónra I. Gusztáv király, megalapítva a mai Svéd Királyságot.

17. A svédek körében nagyobb hagyománya van a csoportsportoknak, mint az egyéni sportoknak. Ilyen a kézilabda, a foci, a hoki és mindennemű téli sport, de a kviddics is. 

18. A svédek nemzeti itala a glögg, ami egy fűszeres boros ital és fahéjrudakkal szolgálják fel.


19. Bátrak kipróbálhatják a szintén svéd specialitásként is számon tartott erjesztett heringet, ami állítólag egy halász feledékenységének és a véletlennek köszönhető recept, ugyanis az illető túl kevés sót tett a tartósítani kívánt halra, ami aztán... hát tudjuk. Vigyázat, ez a hal tényleg távolról bűzlik. 

20. Svédországról bizonyára az IKEA is eszünkbe jut, mint a főként bútorokat gyártó nemzetközi cégcsoport. Hogy jelent-e valami érdekeset a név a svéd nyelvben esetleg? Nem. Ez egy betűszó, ami az alapító nevének és lakóhelyének kezdőbetűiből áll (Ingvar Kamprad, Emtaryd, Agunnaryd). 

21. Harisnyás Pippi, Háztetey Károly, Juharfalvi Emil, az Oroszlánszívű testvérek és további klasszikus mesefigurák kitalálója, a világ egyik valaha élt legnagyobb gyerekkönyvalkotója, Astrid Lindgren Svédországban született és alkotott. A svédek legkedveltebb meseírója volt, 2002-ben bekövetkezett halálát egy nemzet gyászolta.

22. A világ egyig, anyagilag a legsikeresebbeknek közé sorolható valaha volt popzenekara a svéd ABBA.

23 Több tízezer budapesti zsidó köszönhette menekülését a II. világháború idején egy svéd diplomatának, Raoul Wallenbergnek, aki a háború alatt úgynevezett menleveleket (Schutzpass) állított ki, megmentve így ezeket az embereket a deportálástól.

24. Ingrid Bergman és Greta Garbo híres színésznők svéd származásúak, akárcsak Ingmar Bergman, világhírű filmrendező.

25. A svéd irodalom gyökerei ősiek, az első írásos emlékek a 9. századból származó rúnafeliratok. A latin betűs írás ezeken a területeken csak a 12. században terjedt el. A svéd irodalomhoz pedig olyan nevek köthetők, mint a már említett Astrid Lindgren, Selma Lagerlöf, August Strindberg és Pär Lagerkvist.

26. A rúnák nem csak egyszerű írásjelek, hanem mágikus erővel bírnak és jósláshoz is használatosak. Svédországban egyébként nagyobb a hagyománya a rúnamágiának, mint az azt kiegészítő pálcás mágiának.

27. A svéd folklór fontos ünnepei a viking időkből származó Midsommar (Szent Iván-éj) és a Walpurgis éjszakája. Mindkettőnek nagy hagyománya van és számos szokás kötődik hozzájuk.

28. Svédországban a karácsonyi ajándékot nem a Télapó vagy a Jézuska hozza a gyerekeknek, hanem egy Jultomten nevű manó.

29. Az országban nagy hagyománya van a karácsonyi vásároknak. Csak Stockholmban öt kerül megrendezésre minden évben Advent idején, négy a muglik számára és egy a város mágusnegyedében várja tárt karokkal a boszorkányokat és varázslókat. Utóbbi vásár sajátos nevezetessége a mágikus mozgó betlehem.

30. Svédország északi része túlnyúlik az Északi Sarkkörön, így itt nem kel fel a nap a téli időszakban, nyáron pedig nem nyugszik le. Viszont annak ellenére is, hogy ennyire északi fekvésű az ország, éghajlata a Golf áramlatnak köszönhetően jóval enyhébb, mint gondolnánk. 






Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése